Google musí za API v Androidu zaplatit Oracle 9,3 miliardy dolarů

Soudní bitva mezi Googlem a Oraclem, kvůli mobilnímu operačnímu systému Android, se táhne už roky, výsledek je stále v nedohlednu, ale výsledek může být pro Google finančně bolestivý. Spor se vede o Java API v Androidu.

Začátek sporu se datuje už k roku 2010. Tehdy společnost Oracle koupila společnost Sun Microsystems, která do té doby stála za vývojem Javy. Oracle zažalovala Google za nedovolené využívání API Javy (Application Programming Interface – rozhraní pro programování aplikací). Google se brání tím, že API nemůže být chráněno autorským právem. Google dal soud za pravdu, ale v roce 2014 byl tento rozsudek zrušen.

Na konci příštího měsíce má začít další kolo, ve kterém chce Oracle dosáhnout odškodnění  po Google 9,3 miliardy dolarů. Takto vysokou částku Oracle požaduje hlavně díky celosvětovému úspěchu Androidu. Google nabízí odškodnění ve výši 100 miliónů dolarů, to ale Oracle pochopitelně odmítá. Google ve své poslední verzi Androidu už přešel na open source verzi Javy, jak jsme Vás už informovali ve článku: Google chystá velké změny pro Android, chce se zbavit soudních sporů .

Názory k novince Google musí za API v Androidu zaplatit Oracle 9,3 miliardy dolarů

  • Hipie -

    Fakt Google přeji, aby to dobře dopadlo. Ten Oracle mě doslova irituje! Koupil Sun Microsystems jen proto, aby se mohl soudit. :/

Přidej svůj názor

Další novinky

Google zřejmě už 4. října představí úplně nový operační systém Andromeda -
Google by měl začátkem října představit nové Nexusy -
Google chce asi ukončit řadu Nexus, ale nahradí jí něčím novým -
Nový a zatím nepředstavený Nexus Sailfish uniká na fotografiích -
Nexus Sailfish se objevil v benchmarku GFXBench -