Po letech Google porazil Oracle ve sporu o Android

Před několika okamžiky rozhodla porota v americkém San Franciscu v letitém sporu mezi Googlem a Oraclem. Spor se týkal o použití Javy v nejpoužívanějším systému nejen pro mobilní telefony s Androidem. Spor se táhnul několik let a šlo v něm o několik miliard.

Porota nakonec dala za pravdu Google a ten tak nemusí platit několik miliard dolarů za použití Javy ve svém operačním systému pro mobilní zařízení. Spor se táhl několik let a výsledek očekávala spousta firem, protože v něm šlo o jeden ze základních principů Fair use. Tento princip umožňuje použití chráněného díla i bez svolení jeho majitele. Google se odvolával na to, že samotné použití standardních knihoven v Androidu nestojí za jeho masových úspěchem a autorovi knihoven tedy nevznikla žádná faktická škoda.

Google Android vs. Oracle

Porota došla k názoru, že Google použil autorsky chráněné knihovny (Java API) v souladu s principy fair use a Oracle si tedy nemůže nárokovat žádnou škodu. Oracle ovšem ihned jasně řekl, že se nejspíš odvolá. Takže by se mohlo zdát, že sporu není konec ani po několika letech. Spor začal v roce 2010, kdy čerství majitel Sun Microsystems, Oracle podal žalobu na Google. Nejprve vyhrál Google, odvolací soud tento verdikt nicméně zvrátil a vrátil kauzu k okresnímu soudu do San Franciska. Okresní soud měl rozhodnout, jestli Google použil kód Oraclu v rámci zmíněného principu fair use. Prozatím tedy může Google slavit.

Názory k novince Po letech Google porazil Oracle ve sporu o Android

Buďte první a podělte se s ostatními o svůj názor či komentář ;)

Přidej svůj názor

Další novinky

Google zřejmě už 4. října představí úplně nový operační systém Andromeda -
Google by měl začátkem října představit nové Nexusy -
Google chce asi ukončit řadu Nexus, ale nahradí jí něčím novým -
Nový a zatím nepředstavený Nexus Sailfish uniká na fotografiích -
Nexus Sailfish se objevil v benchmarku GFXBench -