Google Nexus 6P lze nyní pořídit za cenu již od 11 899 Kč. Zobrazit nabídky >>

Řada telefonů Nexus aneb jak šel čas

Nový Nexus 5 je skoro na spadnutí, internet je plný spekulací a každý dychtivě hltá každou novou informaci o dalším v řadě Nexusů - o páté generaci tohoto mobilního telefonu. Pojďme se ale společně poohlédnout zpátky na všechny modely této slavné řady. Začneme v roce 2010 modelem Nexus One a projedeme celou linií až k poslednímu Nexusu 5, který spatří světlo světa toto září.

Nexus One

Google Nexus One

Je leden roku 2010 a ve světě začíná boom chytrých dotykových mobilních telefonů s operačním systémem android. Firma HTC pro Google vyrábí první z řady Nexusů označený jako Google Nexus One. Svým designem se nijak výrazně neodlišoval od svých konkurentů. Androidu začínal verzí 2.1 Eclair a postupně se dostal až na verzi 2.3 Gingerbread. Po hardwarové stránce se nejednalo o nijak výkonné zařízení. 512 Mb ram a procesor s taktem 1 Ghz nebyl v té době nic revolučního.

Samsung Nexus S

Google Nexus S

Ještě ten samý rok přišel na trh další Nexus, tentokrát z dílny korejské firmy Samsung. Výkonově si telefon polepšil od předešlého modelu hlavně díky lepší architektuře procesoru a lepšímu grafickému jádru. Frekvence i operační paměť zůstala nezměněna. Designově byl tento telefon doslova revoluční, nabízel totiž prohnutý display, který neměl žádný jiný telefon. Nexus S také postavil základy designu dalších Nexusů. Těchto základů se drží designéři dodnes.

Samsung Galaxy Nexus

Samsung Galaxy Nexus

V říjnu roku 2011 vydala firma Samsung už třetí generaci úspěšného modelu Nexus, který dostal v názvu ještě označení Galaxy po vzoru nejprodávanější řady tohoto korejského výrobce. Galaxy Nexus přinesl razantní zvednutí výkonu. Uvnitř tepal dvoujádrový procesor s taktem jádra 1200 MHz. Grafické jádro bylo také vylepšeno. Operační paměť RAM dostala dvojnásobnou kapacitu - tedy 1 Gb. Design telefonu vycházel z předchůdce, prohnutý display byl teda zachován. Senzorová tlačítka byla nahrazena navigační lištou nového Androidu 4.0.

LG Nexus 4

LG Nexus 4

Čtvrtou generaci svěřil Google firmě LG. Start prodeje tohoto telefonu nastal v říjnu roku 2012. Hardware telefonu byl opět razantně vylepšen. Čtyřjádrový procesor s taktem jádra 1500 MHz a GPU Adreno 320 stačí na kteroukoli aplikaci či hru. Dalším revolučním krokem bylo navýšení operační paměti RAM na 2 Gb. Firma LG se opět držela designu předešlých Nexusů, bohužel ale nezachovala prohnutý display. Za to ale přidala skleněná záda telefonu a nemožnost vyjmout baterii díky unibody provedení.

Nexus 5

Nexus 5 bude představen v říjnu tohoto roku. Na co vše se můžete těšit? Rozhodně na nový Android 5, vyšší výkon, lepší fotoaparát a mnoho dalšího. Sledujte tyto stránky, budeme Vás včas informovat.

Názory k novince Řada telefonů Nexus aneb jak šel čas

Buďte první a podělte se s ostatními o svůj názor či komentář ;)

Přidej svůj názor

Další novinky

Google zřejmě už 4. října představí úplně nový operační systém Andromeda -
Google by měl začátkem října představit nové Nexusy -
Google chce asi ukončit řadu Nexus, ale nahradí jí něčím novým -
Nový a zatím nepředstavený Nexus Sailfish uniká na fotografiích -
Nexus Sailfish se objevil v benchmarku GFXBench -