Google Nexus 6P lze nyní pořídit za cenu již od 11 899 Kč. Zobrazit nabídky >>

Vyplatí se custom ROM pro telefony Nexus?

Telefony řady Nexus jsou proslavené hlavné díky tomu, že mají čistý operační systém Android bez grafických nadstaveb a softwarových úprav. Mnoho uživatelů si život bez čistého Androidu nedokáže představit. Sám vlastním LG Nexus 4 a přesto jsem se rozhodl vyzkoušet custom ROM. Rád bych se s Vámi podělil o své poznatky.

Zpočátku jsem asi 2 týdny používal stock ROM přímo od Google. Android ve verzi 4.2.2 mi zcela vyhovoval a nedovedl jsem si představit, že bych do svého Nexuse nahrál neoficiální software. Přišlo mi, že čistý android nemá jednoduše konkurenci. Vše bylo rychlé, žádný zbytečný software. V telefonu byly předinstalovány pouze Google aplikace (Obchod Play, Gmail, Hangouty atd...). Před nějakou dobou vyšla aktualizace na Android ve verzi 4.3 Jelly Bean. Tato aktualizace z mého pohledu nepřinesla nějaké revoluční změny. Rozhodl jsem se, že vyzkouším to, o čem se na mobilních fórech vedou mnohé debaty - rozhodl jsem dát šanci ROM se jménem CyanogenMod.

Nejprve jsem musel telefon na instalaci samotného CyanogenModu připravit. Je totiž potřeba ROOT, odemčený bootloader a nějaký ROM manager. Vše proběhlo jednoduše díky LG Nexus 4 Toolkitu, který vše udělal za mne. Poté přišla na řadu samotná instalace Cyanogenmodu a první spuštění telefonu.

CyanogenMod

Čekal jsem, že bude CyanogenMod zásadně měnit vzhled a určitě bude nestabilní. Opak je pravdou, na první pohled totiž nejde poznat, že je v telefonu neoriginální software. Se stabilitou je to tak, že se mi telefon nikdy nezasekl. A jaké změny pro mne tedy po instalaci nastaly?

V první řadě bych rád zmínil, že je telefon o mnoho rychlejší. Razantně se zvedla i výdrž baterie (s Franco kernelem je výdrž ještě o chlup lepší). Nejvíce mne dále potěšily pokročilé možnosti nastavení. Mohu si upravit počet pracovních ploch i ikonek v mřížce, je možné měnit animace při přechodu, ve stavové liště lze nastavit kruhový indikátor baterie s procenty (velice užitečné). Další suprovou věcí je funkce "Rozšířená plocha". Tato funkce skrývá softwarové navigační klávesy a můžete si tak užívat celý display telefonu.

Výhod CyanogenModu je opravdu mnoho a nejlepší bude, když si tuto ROM sami vyzkoušíte. Na světě je samozřejmě plno dalších ROMek, je potřeba hledat tu pravou.

Verdikt? Ikdyž je čistý Android perfektně odladěn, CyanogenMod mne svými funkcemi přesvědčil a zůstane navždy v mém telefonu. Nedávno jsem zkoušel nainstalovat zpátky Stock ROM a chybělo mi mnoho super funkcí, které čistý Android prostě nemá.

Názory k novince Vyplatí se custom ROM pro telefony Nexus?

Buďte první a podělte se s ostatními o svůj názor či komentář ;)

Přidej svůj názor

Další novinky

Google zřejmě už 4. října představí úplně nový operační systém Andromeda -
Google by měl začátkem října představit nové Nexusy -
Google chce asi ukončit řadu Nexus, ale nahradí jí něčím novým -
Nový a zatím nepředstavený Nexus Sailfish uniká na fotografiích -
Nexus Sailfish se objevil v benchmarku GFXBench -